6 Temmuz 2011

"Bu Abluka Dağılacak!"

Kara Deryalarda Bir Fenersin!
Desteklediği takımın üvey taraftarları çekilsin kenara.. Tatlısu sempatizanlarla pek mesaimiz yok şu sıra.. Bizim işimiz var!

Emniyet, cemaat, hükümet; artık ne ise -belki garip gelebilir realist düşününce- ancak hiç birisi Fenerbahçe’den büyük değil! Çünkü saydığım bu üç olgunun yandaşları bizler kadar içten pazarlıksız, masumane ve çıkarsız sevmedi, böyle sahip çıkmadı.. 73 yaşında ki Ogün Altıparmak “annem babam öldüğünde böyle üzülmedim” diye giriyorsa söze, şunu iyi idrak etmek gerekir; bu tehlikeli bir sevda!

Sorulması gereken sorular yok değil, operasyonun tarihini kim belirledi? Neden liglerin başlamasına az bir zaman kala oldu bu mesela? Konu şike ise neden tek bir hakem yok gözaltına alınanlar içerisinde? Neden seçimlerden sonra peyda oldu bu lanet mevzu? Endişeniz Fenerbahçe’nin zamanında yaptığı gibi seçimlere etki etmesi miydi? Söylemiştik, tekrar edelim, “Fenerbahçe iktidarı eleştirmez, hükümeti indirir!” diye..

Doğal bir telaş içerisindeyiz, belirsizlik can sıkıcı safhada ancak biraz silkelenmek, biraz nefes alabilmek lazımdır diye düşünürken ciğerim Aykut Kocaman çıktı karşıma.. Anlattı durumu ‘sahadaki gözüyle’ ve tek endişesi “Söylediklerim samimi duygularımdır. Hayatım boyunca, her alanda objektif olmayı düstur edinmiş olan ben, şuan söylediklerim belki bir taraftar gözüyle subjektif algılanabilir ancak bunun değerlendirmesi iyi yapılmalı” oldu ve devam etti; (şimdi iki nokta koyduğum için cümlelerin tümünü yazacak değilim, meraklısı okusun, sadece birkaç alıntı ile meramımı anlatmak niyetindeyim)

Diyor ki ciğerim Aykut Kocaman, “Kimin nerelerde olduğu, bulundukları yerlere nasıl geldiği, futboldan anlayan dürüst insanların söz sahibi olamadığı, gerçek aktör olan futbolcuların aslında tamamen piyon olduğu bir ülkede ter akıtarak mücadele vermeye çalışıyoruz”..

Bir eylem planı içine girmeden önce, özellikle telaşlanmadan tepki vermek için önce bir şeylere inanmamız gerekiyor.. Bu süreçte benim aklımı kurcalayan durum, soru işaretleri değil, Fenerbahçe’nin selametidir.. Kısaca, girişte belirttiğim üzere tatlısu taraftarları şöyle bir kenarda bekleyedursun, bizim işimiz “takımın küme düştüğü gün kombine alacağım” diyen adamlara, daha doğrusu bu özveriyi gösterecek, bu duyguyu yaşayan kişilere ihtiyacımız olduğudur! İçim o kadar rahat ki, endişeli de değilim.. Çünkü –ihtimalden bahsedecek olursak eğer- Chelsea yerine Tavşanlı Linyitspor’la mücadele edecek olmak beni zerre ilgilendirmiyor.. Yüreğim yetiyor benim bunları yaşamaya, sevdam doruklarda çünkü, ne gelirse gelsin!

Demedik mi daha önce, Fenerbahçe sokakta maç yapsa, kaldırımda tribün yaparız diye!

O zaman ona göre hareket edilecek..
Fenerbahçe; baba ise ona göre itaat edilecek.. Anne ise o şefkat gösterilecek.. Eğer çocuksa, ensesinden tutup, çıkarılacak bataklıktan!

Eğer olumsuz sonuç çıkarsa; kulüp lekelenmez, bizler acısını içimize gömer, gözümüzü kapatır, dişimizi sıkar, daha çok yanında oluruz, daha fazla sahip çıkarız..
Eğer suçlamalardan aklanırsak; gerisini siz düşünün! Bu hırsı yarattınız, sonuçlarına katlanacaksınız; yüreğiniz yeterse!

ve bundan dolayı
                       biz unuttuk bağışlamayı...

Varılacak yere
                kan içinde varılacaktır.
 
Ve zafer
          artık hiçbir şeyi affetmeyecek kadar
                                                   tırnakla sökülüp
                                                                  koparılacaktır..
.

Nazım Hikmet Ran


Üstadım İslam Çupi'nin 94'te söylediği üzere; "bu abluka dağılacak!" 

8 yorum:

 1. sikeden san seref cikartmaya calismayin komik oluyor. Zaten bu olan bitenden Fener'e bisey olacagi da yok, en kotu iki yil sonra doner super lige. Olan size oldu, ama kirilan gururlar boyle masallarla degil haksizin karsisinda durulabilirse duzelir, Aykut sahtekari dahil.

  YanıtlaSil
 2. Fenerbahçeliyim... Şu ana kadar Fenerbahçe dışında hiç bir takımın ne resmi sitesine girdim, ne taraftar sitesine girdim ne de taraftar bloguna vs. vs. ... Kimse sizlere takip edin yorum yapın demiyor ... Amacınız belli... Fenerbahçeye duyduğunuz nefret kulübünüze duyduğunuz sevgiden daha büyük. İşte bu yüzden Fenerbahçe BÜYÜK ;)

  YanıtlaSil
 3. Şikeden şan şeref çıkartmak; çakma bir ikinci yıldızın onurunu yaşamak, fabrike söylem ve sloganlarla olmayan bir duruşu ululaştırmak, ya da tüm yücelik argümanını alınan bir UEFA kupasına bağlamak gibi saplantılarla kıyaslandığında daha gerçekçi duruyor...

  Şu koca yazıdan "şikeden şan şeref çıkartmak" anlamını çıkarmak da bir marifet; izlenen şablon yıllardır bu ülkeyi sarsan ve hukuksal geçerliliği malum olan Ergenekon ve Balyoz Soruşturmaları ile özdeş, avukatların bile gizlilik hükmünden ötürü erişimi olmayan iddia ve kanıt unsurlarının eşzamanlı olarak malum kanallardan pompalandığına, muazzam bir bilgi kirliliği yaratıldığına şahit oluyoruz.

  Burada sorun şike yapılıp yapılmadığı değil, bir kuruma siyasi iradenin çeşitli vasıtaları ile boyun eğdirme çabasıdır. Akil olan renk körlüğünüz ile bloklanıyorsa kendi fanatizminizi kendinize saklayın ve içinizde bir yerlerde "birgün hukuğa inşallah ihtiyacım olmaz" diye dua etmeyş de ihmal etmeyin...

  YanıtlaSil
 4. Yani ülkenin hukuk sistemine güven tam, önceden belgelenmiş şike ve çete olayları hayal aslında, Ergenekon denen curcuna sonuca varmış, üçkağıt ve yolsuzluk tavan yapmamış, 17 maç alınteri ile binbir güçlükle maçlar kazanılmamış, şike yyapıldığı iddia edilen maçlar zor bela almamış takım oyle mi?

  Sizin gözlerinizi karartmış Fenerbahce nefretiniz bunları göremediği için "şan seref" sloganları diye küçümsediğiniz şey bu ülke için, bu ülkenin sporu için istenen adaletten başka birşey degildir efendi.

  O yuzden yazıya sonuna kadar katılıyorum. Tek istedigimiz adalet ve eger uygulanıcaksa sonuna kadar adam gibi uygulanmasıdır. Bir gun size de lazım olabilir...

  YanıtlaSil
 5. azıcık insan olsan bi kere, adsız halinle bırakmazdın bu mesajları.

  YanıtlaSil
 6. Fransa da artikcemaati,akp yi,tukr adeletin bir dusmani daha oldugunu bilmelerini isterim.Fransa da siyaset olsun,medya olsun turk hukukun çok zayif,yonleri oldugu ve garip yasalar oldugu çok soylerdi.Ama buna resmen sahit oldum ve direk aileme dokunmus gibi hissettim.Artik bunlari karsi mucadele etmek,benim için bir gorev.cemaat a karsi hel ki burda birçok faaliyetleri sohbetleri var,onlari sabote etmek için elimden geleni yapacagim.turk adalet sistemi gozumde zaten sifira yakindi simdi resmen bitti,polis dahil cemaatin elinde,bir tek asker kaldi onu da zaten bitirmeye çalisiyorlar.

  YanıtlaSil
 7. küme düşürdükleri gün kombinemi alırım. cunku kombine almak istediğim yerler tükenmişti belki onları alan ruhzuslar varsa iade ederler bize yer acılır. ben fenerbahce taraftarıyım klübüm nerde maç yaparsa ordayım. yine cocugumu karımı alır gider güzide insanlarımızın arasında gönül rahatlığıyla maçlarımı seyrederim. fanatizmi,n gözünü körelttiği başka takım mensubu arkadaşlarıma da aynı huzuru bulmalarını öneririm. kin duydugunuz fenerbahce klübü ve taraftarları ise işiniz zor size huzur yok. yok kin duydugunuz futbolu kirletenler ise merak etmeyin fenerbahce taraftarı da futbolu kirletenlere emek hırsızlarına pirim vermez

  YanıtlaSil
 8. Futbol'un ''F'' sinden anlamayan biriyim. Takım da tutmam. Ama bu ülkede yapılabilecek en büyük hata yapıldı diye düşünüyorum. Muz Cumhuriyeti ülkenin futboluna kara leke yapıştıranlar hiç olmayan bir lekeyi önce vatanseverlere sonra sporculara yapıştırdılar. Onlardan değilseniz sokakta ayağınız takılsa suçlusunuz. Aklanmayı beklemeyin, çünkü buna gerek yok. Siz Fenerbahçesiniz.

  YanıtlaSil